Jakie elementy nosa można poprawić podczas operacji?

Kształt nosa jest cechą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. O ile nie mamy więc wpływu na to z jakim nosem się rodzimy, możemy decydować o późniejszej zmianie jego wyglądu. Nos stanowi centralny punkt twarzy- nic zatem dziwnego, że jeśli posiada trudny do zaakceptowania defekt kosmetyczny staje się on źródłem kompleksów, obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet unikania kontaktów towarzyskich. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu chirurgicznego, który jest w stanie nadać nosowi wymarzony kształt.

Defekt kosmetyczny może dotyczyć każdej części nosa– czubek może być zbyt opadający bądź zanadto zadarty, skrzydełka zbyt szerokie lub zbyt duże, profil zbyt garbaty a cały nos asymetryczny, za duży bądź za szeroki… Wszystko to powoduje, że nos nie współgra harmonijnie z pozostałymi elementami twarzy i zaburza jej proporcje.

Nos zbudowany jest z części chrzęstnej oraz kostnej,a jama nosowa po środku przedzielona jest przez przegrodę nosową. W zależności od rodzaju defektu chirurg plastyczny podejmuje decyzję o tym, jaki wariant operacji przyniesie najlepsze rezultaty (zdjęcia po zabiegu tutaj: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/operacje-plastyczne-nosa/) i spełni oczekiwania pacjenta.

Operacja nosa chrzęstnego

Szkielet chrzęstny nosa kształtują 3 duże chrząstki: pojedyncza chrząstka przegrody nosowej oraz występujące parzyście chrząstki boczne oraz skrzydłowe większe. Operacje obejmujące te części nosa nazywane są często operacjami nosa dolnego bądź korekcją częściową. Celem zabiegów na nosie dolnym jest jego wymodelowanie poprzez zwężenie, skrócenie bądź obniżenie czubka nosa. Skóra dzięki swojej elastyczności oraz zdolności do obkurczania dostosowuje się do nowego kształtu rusztowania nosa.

Operacje nosa chrzęstnego zasadniczo wykonywane są z wykorzystaniem cięć biegnących wewnątrz nosa w obrębie jego jam, czyli z zastosowaniem tzw. techniki zamkniętej. Technika zamknięta jest mniej inwazyjnym zabiegiem i wiąże się z krótszym okresem rekonwalescencji. Nos chrzęstny modelowany jest w znieczuleniu miejscowym, a obrzęk tkanek utrzymuje się przez kilka dni. Po tygodniu można już oceniać pierwsze efekty wykonanego zabiegu, jednak z oceną rezultatu końcowego należy wstrzymać przez 4-6 miesięcy.

Operacja nosa kostnego

Szkielet kostny nosa tworzą parzyste kości nosowe, wyrostki czołowe szczęki oraz przyśrodkowy brzeg trzonu szczęki. Wskazaniem do wykonania operacji nosa kostnego jest przede wszystkim znaczny stopień jego zniekształcenia bądź stan po urazie. W trakcie zabiegu chirurg wykonuje celowe złamania kości nosa (tzw. osteotomię poczwórną), a następnie nastawia je ponownie nadając nosowi pożądany kształt. Podczas takiej operacji można m.in usunąć dość często występujący garb grzbietu nosa. Operacja części kostnej często obejmuje jednoczesne modelowanie jego części chrzęstnej- taki zabieg nazywamy wówczas korekcją całkowitą nosa.

Operacja nosa kostnego może zostać połączona z jednoczesną korekcją przegrody nosowej. „Nie ma ludzi na ziemi, którzy nie mieliby skrzywionej przegrody- wszyscy mamy skrzywienie przegrody nosowej, ważna jest jednak skala tego skrzywienia. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wystąpienie dysfunkcji nosa- zaburzeń oddychania przez nos, jego blokadą” mówi laryngolog, dr Michał Michalik. Według tego specjalisty, główne przyczyny występowania skrzywionej przegrody nosa to wady wrodzone, wady nabyte w okresie okołoporodowym oraz urazy.

Operację nosa kostnego można wykonać zarówno techniką zamknięta jak i otwartą, która jest oczywiście bardziej inwazyjna ale w przypadku rozległych deformacji nosa umożliwia chirurgowi lepszy dostęp do operowanych struktur. Po takim zabiegu osłabiona struktura nosa wymaga stabilizacji za pomocą szyny gipsowej oraz założenia do przewodów nosowych sączków. Setony usuwane są po upływie 48h od operacji, natomiast szyna po około 7-10 dniach. Obrzęk tkanek okolicy operowanej ustępuje w tym przypadku dopiero po około 4 tygodniach, a na ocenę efektów należy poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Cena operacji nosa ze względów kosmetycznych waha się od 4 do 16 tys w zależności od rozległości zabiegu. Natomiast korekcję skrzywienia przegrody nosowej można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jeśli jest ona przyczyną zaburzeń oddychania.

Comments are closed.

 • Grzybica skóry objawy

  Grzybica skóry objawy

  Grzybica skóry to bardzo poważny problem, który niestety dotyka coraz większą liczbę ludzi. Jest jedną z najczęstszych infekcji grzybiczych, jakie występują u człowieka. Na chwilę obecną choruje na nią 25% populacji. Wiadomo jednak, że można się przed nią uchronić. Wystarczy jedynie zadbać o higienę i ostrożność w miejscach, w których można się daną chorobą zarazić. …
 • Jak uprawiać sport

  Jak uprawiać sport

  Wśród nas znajduje się wiele osób którzy chętnie uprawiają różne formy sportu. Wśród nich znajdziemy także wiele osób starszych które pomimo swojego wieku decydują się na uprawianie sportu odpowiedniego dla nich. Bardzo często jest to marsz z kijkami, spacery, jazda na rowerze, które nie tylko poprawiają ich kondycję, ale także odpowiednio wzmacniają organizm. Dzisiaj mamy …
 • Syrop na kaszel dla dzieci

  Syrop na kaszel dla dzieci

  Gdy dziecko ma kaszel, rodzice chcą mu za wszelką cenę pomóc go zwalczyć. Jedni w tym celu sięgają po domowe sposoby, inni zaś wolą zastosować syrop. Tylko pytanie – czy można dzieciom podawać jakiekolwiek syropy na kaszel? Odpowiedź brzmi – tak, ale nie wszystkie. Otóż dziś producenci syropów także myślą o najmłodszych, chcąc dać im …
Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031