Jakie elementy nosa można poprawić podczas operacji?

Kształt nosa jest cechą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. O ile nie mamy więc wpływu na to z jakim nosem się rodzimy, możemy decydować o późniejszej zmianie jego wyglądu. Nos stanowi centralny punkt twarzy- nic zatem dziwnego, że jeśli posiada trudny do zaakceptowania defekt kosmetyczny staje się on źródłem kompleksów, obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet unikania kontaktów towarzyskich. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu chirurgicznego, który jest w stanie nadać nosowi wymarzony kształt.

Defekt kosmetyczny może dotyczyć każdej części nosa– czubek może być zbyt opadający bądź zanadto zadarty, skrzydełka zbyt szerokie lub zbyt duże, profil zbyt garbaty a cały nos asymetryczny, za duży bądź za szeroki… Wszystko to powoduje, że nos nie współgra harmonijnie z pozostałymi elementami twarzy i zaburza jej proporcje.

Nos zbudowany jest z części chrzęstnej oraz kostnej,a jama nosowa po środku przedzielona jest przez przegrodę nosową. W zależności od rodzaju defektu chirurg plastyczny podejmuje decyzję o tym, jaki wariant operacji przyniesie najlepsze rezultaty (zdjęcia po zabiegu tutaj: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/operacje-plastyczne-nosa/) i spełni oczekiwania pacjenta.

Operacja nosa chrzęstnego

Szkielet chrzęstny nosa kształtują 3 duże chrząstki: pojedyncza chrząstka przegrody nosowej oraz występujące parzyście chrząstki boczne oraz skrzydłowe większe. Operacje obejmujące te części nosa nazywane są często operacjami nosa dolnego bądź korekcją częściową. Celem zabiegów na nosie dolnym jest jego wymodelowanie poprzez zwężenie, skrócenie bądź obniżenie czubka nosa. Skóra dzięki swojej elastyczności oraz zdolności do obkurczania dostosowuje się do nowego kształtu rusztowania nosa.

Operacje nosa chrzęstnego zasadniczo wykonywane są z wykorzystaniem cięć biegnących wewnątrz nosa w obrębie jego jam, czyli z zastosowaniem tzw. techniki zamkniętej. Technika zamknięta jest mniej inwazyjnym zabiegiem i wiąże się z krótszym okresem rekonwalescencji. Nos chrzęstny modelowany jest w znieczuleniu miejscowym, a obrzęk tkanek utrzymuje się przez kilka dni. Po tygodniu można już oceniać pierwsze efekty wykonanego zabiegu, jednak z oceną rezultatu końcowego należy wstrzymać przez 4-6 miesięcy.

Operacja nosa kostnego

Szkielet kostny nosa tworzą parzyste kości nosowe, wyrostki czołowe szczęki oraz przyśrodkowy brzeg trzonu szczęki. Wskazaniem do wykonania operacji nosa kostnego jest przede wszystkim znaczny stopień jego zniekształcenia bądź stan po urazie. W trakcie zabiegu chirurg wykonuje celowe złamania kości nosa (tzw. osteotomię poczwórną), a następnie nastawia je ponownie nadając nosowi pożądany kształt. Podczas takiej operacji można m.in usunąć dość często występujący garb grzbietu nosa. Operacja części kostnej często obejmuje jednoczesne modelowanie jego części chrzęstnej- taki zabieg nazywamy wówczas korekcją całkowitą nosa.

Operacja nosa kostnego może zostać połączona z jednoczesną korekcją przegrody nosowej. „Nie ma ludzi na ziemi, którzy nie mieliby skrzywionej przegrody- wszyscy mamy skrzywienie przegrody nosowej, ważna jest jednak skala tego skrzywienia. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wystąpienie dysfunkcji nosa- zaburzeń oddychania przez nos, jego blokadą” mówi laryngolog, dr Michał Michalik. Według tego specjalisty, główne przyczyny występowania skrzywionej przegrody nosa to wady wrodzone, wady nabyte w okresie okołoporodowym oraz urazy.

Operację nosa kostnego można wykonać zarówno techniką zamknięta jak i otwartą, która jest oczywiście bardziej inwazyjna ale w przypadku rozległych deformacji nosa umożliwia chirurgowi lepszy dostęp do operowanych struktur. Po takim zabiegu osłabiona struktura nosa wymaga stabilizacji za pomocą szyny gipsowej oraz założenia do przewodów nosowych sączków. Setony usuwane są po upływie 48h od operacji, natomiast szyna po około 7-10 dniach. Obrzęk tkanek okolicy operowanej ustępuje w tym przypadku dopiero po około 4 tygodniach, a na ocenę efektów należy poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Cena operacji nosa ze względów kosmetycznych waha się od 4 do 16 tys w zależności od rozległości zabiegu. Natomiast korekcję skrzywienia przegrody nosowej można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jeśli jest ona przyczyną zaburzeń oddychania.

Comments are closed.

 • Kosmetyki na problemy z trądzikiem

  Kosmetyki na problemy z trądzikiem

  Sam trądzik pojawiający się zwłaszcza w wieku młodzieńczym jest taką chorobą skóry, która sprawia, że nie tylko zaczyna ona brzydko wyglądać, ale również mogą na niej powstawać różne rany, jak również przebarwienia potrądzikowe. Wszystkie te objawy chorobowe muszą zostać bardzo dobrze zaleczone, żeby skóra mogła w pełni zregenerować się po walce z trądzikiem i nabrać …
 • Ćwiczenia i dieta pomogą ci zadbać o zdrowie

  Ćwiczenia i dieta pomogą ci zadbać o zdrowie

  Mnóstwo osób zastanawia się nad tym jak dbać o swoje zdrowie, zaś kwestia zdrowia na pewno powinna być dla każdego niezmiernie ważka. Wyśmienitym pomysłem jest wprowadzenie do swojego trybu życia diety połączonej z ćwiczeniami fizycznymi. Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie się przynosi istotnie niezmiernie sporo korzyści. Między innymi  bez wątpienia możesz liczyć na poprawę swojego …
 • Zdrowie na piedestale

  Zdrowie na piedestale

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chętnie decyduje się na poprawę swojego wizerunku. Można to zrobić na wiele sposób. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, oraz ćwiczenia. To właśnie takie metody wykorzystywane są wśród wielu osób także mężczyzn. Pamiętaj, że kiedy masz 20 lat twój organizm cieszy się życiem i nie zwraca uwagę na zbędne …
Październik 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031